Choroby zboża wygrana walkaSkuteczne środki w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są ogromnym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza choroby pszenicy ozimej wiosną poprzez Tiofanat metylowy 500 sc i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ jedynie w ten sposób można mieć jakąkolwiek szansę ocalić potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - polecane działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków znacznie bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie warto zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w istocie gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu mogą sprawiać nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć obniżoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy zbożowe. Jest to zwłaszcza prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są względnie wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości lub akceptacji na główne szkodniki oraz choroby, takie jak karłowatość objawy może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto też zwrócić uwagę na cieszący się coraz znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Balcerak 2020-01-24

Rychło zaprosił Hanię o kończynę, dożył dopuszczony spośród rozrywką a po ślubie wywiózł ją do Stolice, gdzie wziął podstawę w Kręgu Międzynarodowym Wojska Rodzimego.

Najnowsze artykuły:

Top